MagyarEnglishDeutschSlovak

"Kolekcia bio výrobkov z Dolného pohronia"

Vínna pivnica Veľký Pesek

PDF Tlačiť E-mail

V Želiezovciach a v okolí sa hrozno pestovalo už v 17. storočí. Väčší rozmach nastal v 18. storočí, keď sa pánom tohto regiónu stala rodina Eszterházyovcov. Región prešiel veľký vývojom, vybudoval sa kaštieľ, zmodernizovalo sa  poľnohospodárstvo. S menom Eszterházyovcov sa spája aj modernizácia vinohradníctva, a veľký dôraz kládli aj na kvalitu vinárstva. Okrem iného vo vinohrade vo Veľkom Peseku dali vybudovať krásnu pivnicu, odkiaľ dovážala víno aj do Viedne.

Pivnica po druhej svetovej vojne prešla do vlastníctva štátnych majetkov. Zaujímavosťou pivnice je, že v roku 1957 tu vyšľachtili odrodu viniča: Pesecká leánka. Vyšľachtili ju Ernest Horňáček a Michal Zabadal z odrôd medovca, muškátu a Feteasca Regala. Vo vinohradníctve aj v súčasnosti rastie niekoľko originálnych koreňov viniča Peseckej leánky.

Od roku 1992 sa vystriedalo viac nájomníkov, v roku 2001 budova zhorela a vinica sa zničila.

V roku 2003 sa vinohrad stal súkromným majetkom. Majitelia, Dr.Ing. Palík Ladislav a Palíková Klára sa pustili do práce, znovu vysadili vínne révy, a v súčasnosti na 15  hektároch obrábajú 60 000 koreňov viniča. S veľkou starostlivosťou z úrody vyrábajú biovíno.

Zrekonštruovali aj budovu pivnice. Okrem výroby a uskladnenia biovín je vhodná aj na pohostenie. Organizujú sa tu rôzne spoločenské, rodinné akcie, ochutnávky vín, príjemné posedenia pri večery a dobrom víne.

Veľkú pozornosť venujú zbierke a zachovaniu pamiatkam regionálnej kultúry, histórie, ktoré si návštevníci môžu pozrieť v priestoroch pivnice.

Ako je známe, najlepším doplnkom výborných jedál je víno, takže pivnica k chutným miestnym jedlám ponúka vynikajúce biovína.

Pre tých, ktorí majú radi ticho vidieka, chutné jedlá, kvalitné vína, pivnica v idylickom prostredí poskytne príjemný odpočinok, uvoľnenie.

 

AKTUALITY

02. 01. 2014

Pivnica Palik úspešne na medzinárodnej súťaži

Maďarská vínna akadémia, Národná rada horských obcí, Rád maďarských zástavných vín a Stredná odborná škola vinárska Istvána Soósa zorganizovali už 8. ročník Súťažnej ochutnávky vín Karpatskej kotliny. Podujatie sa uskutočnilo 21. novembra v maďarskom Budafoku na pôde organizátorskej školy.

15. 09. 2013

Konkurencieschopné vína z Peseku

V období úpadku domáceho poľnohospodárstva, znižovania rozsahu a straty prestíže vinárstva možno mnohí s nádejou pozdvihnú hlavy, keď začujú informácie o tom, že vína pochádzajúce z nášho regiónu vyhrávajú súťaže vín, jednu po druhej, a to na regionálnej aj medzinárodnej úrovni. Nádejou pre všetkých, ktorí by si želali prinavrátenie dávno zašlej úrovne miestneho vinárstva, môže byť Pivnica Palík.

27. 06. 2012

Degustačný kurz pre milovníkov vína

Vzhľadom na mimoriadnu  úspešnosť  našich kurzov v predchádzajúcich rokoch tretíkrát sme usporiadali  na  jar 2012 náš degustačný kurz pre milovníkov vína.

top